Alergija erkutėms

Erkėms reikia drėgmės
Erkės yra nedideli voragyviai, kuriems išgyventi reikia drėgmės, šilumos ir tamsos. Jos gyvena storuose audiniuose, kilimuose ir minkštuose balduose. Alergija erkutėms išaugo dėl nepakankamo gyvenamosios patalpos vėdinimo, kuris paskatino didesnį oro drėgnumą.

Erkės klesti lovoje 

Lova yra optimaliausia vieta veistis erkėms. Kadangi lovoje praleidžiate trečdalį paros, tai vieta, kurioje didžiausia tikimybė pajusti alergiją. Taigi problema yra lova, o ne kilimas ar sofa svetainėje, kurioje praleidžiate mažiau laiko. Erkės valgo viską, ir svarbiausias jų maistas - odos žvyneliai. Žmogus kiekvieną naktį ant čiužinio palieka keletą gramų odos žvynelių, kurie pamaitina vieną milijoną erkučių.

Alergiją sukelia fermentai

Pačios erkės alergijos nesukelia. Jų skrandyje maistą skaidantys fermentai - galingas alergenas, kuris prilimpa prie jų išmatų. Kiekviena erkė išskiria apie 20 išmatų dalelių per parą. Dalelių dydis svyruoja tarp 1-40 tūkstantosios milimetro. Užtenka keletos dalelių, jog žmogus pajustų alergijos požymius.

Bendri erkių alergijos simptomai 

niežėjimas
nosies užgulimas
varvanti nosis ir akys
egzema
kvėpavimo problemos 

Dažnai alergija sustiprėja naktį ir rytą, o dieną pasijuntama geriau. Visa tai dėl to, jog miegant yra įkvėpiama alergenų.

Norint sumažinti alergijos simptomus, reikia mažinti įkvėpiamų alergenų nuo čiužinių, antklodžių ir pagalvių pavojų. Čiužiniai, antklodės ir pagalvės, kurios neturi apsaugos nuo alergenų, turėtų būti skalbiamos 60°C temperatūroje.  Be to, lovatiesės, dekoratyvinės pagalvėlės taip pat turi būti reguliariai plaunamos. Įsitikinkite, kad namuose būtų geras vėdinimas. 

DUK

Oro valytuvai ir erkių alergija
  
Erkių alergenai ore yra tik keletą akimirkų, tad oro valytuvai ir jonizatoriai neturi arba turi labai mažą veiksmingumą erkučių alergijai. Yra labai nedaug ir nedidelių tyrimų, kurie rodo tam tikrą poveikį, tačiau dauguma parodė, kad jokio poveikio alergijai nėra.

Užšaldant pagalvę dingsta erkutės?
  
Užvalkalų užšaldymas lauke šaltu oru arba šaldiklyje dažnai rekomenduojamas. Tačiau erkė gali išgyventi kelias savaites esant 0 laipsnių ir dieną prie -18 C. Užšaldžius pagalvę, čiužinį arba pledą nebus pašalintos alergeno dalelės. Daugybė alergenų, buvusių prieš įdedant užšaldyti, lieka.

Kokios lovos ir patalynė apsaugo nuo erkių alergijos?
  
Danijoje buvo ištirti 92 skirtingi čiužiniai, norint nustatyti erkių alergenų kiekį. Čiužiniai buvo nuo 1 iki 15 metų senumo. Jau po 1 metų čiužiniuose pastebimas didelis kiekis alergenų. O po 5 metų, manoma, kad toks čiužinys gali sukelti ūminės astmos simptomus.
Nuolat pirkti naujus čiužinius ir patalynę yra geras, bet brangus metodas, bandant apsisaugoti nuo alergenų. Be to, laboratoriniai tyrimai parodė, kad jau po 3 mėnesių naudojimo, erkės įsitvirtina pataluose.

Pagalvės ir antklodės yra skalbiamos 60 laipsnių temperatūroje.
Miegojimo vieta turi būti vėdinama kiek įmanoma geriau.

Valymas nepadės apsisaugoti nuo erkių alergijos
  
Valymas nesumažina erkių alergijos simptomų. Pavyzdžiui, labai dulkėtame, bet gerai vėdinamame kambaryje bus daug mažiau erkučių, nei blogai vėdinamame, nors ir kasdien intensyviai valomame. 

Po kruopštaus čiužinio siurbimo 10-15 minučių, erkučių sumažėja tik iki 4 procentų, nes erkutės yra giliai čiužinyje.

Chemikalai erkių naikinimui
  
Akaricidas skirtas naikinti vorams ir erkėms, nėra visiškai nekenksmingas žmonėms, nors kai kurie ir mažo toksiškumo.
Laboratorijose bandomos cheminės medžiagos, skirtos naikinti erkėms. Kad jos galėtų prasiskverbti į čiužinių, reikia didelių kiekių. Akaricidas nenaudojamas dideliais kiekis. Pirmiausia dėl to, kad bandymo rezultatai realioje aplinkoje buvo nuviliantys. Antra, yra toksiškumo pavojus, ypač vaikams.

Ar galite garantuoti, kad priemonės padės?
  
Negalime garantuoti, kad alergijos ir astmos visos problemos ir simptomai išnyks, jei jūs sumažinsite alergenų kiekį lovoje ir gerinsite ventiliaciją. Simptomai gali būti sukelti kitų alergijų ar kitų priežasčių. 

Tačiau, mes žinome, kad:

  • aukštas erkučių alergenų kiekis didina besivystančių alergijų riziką;
  • yra įrodymų, kad net mažas erkių alergenų kiekis padidina astmos ir alergijos simptomus;
  • griežta alergenų apsauga arba plovimo, sumažina riziką įkvėpti erkučių alergenų.
  • gera ventiliacija sumažina drėgmės kiekį, kuris ne tik sumažina erkių augimo riziką, bet ir pagerina
  • oro kokybę, kuri yra svarbi sveikatai ir komfortui. 

Erkutės ir šilko patalynė
  
Pardavėjai dažnai teigia, kad šilko patalynė yra "be erkučių", "antialerginė" ir turėtų gerai tikti alergiškiems žmonėms. Toks teiginys nėra teisingas, nes nėra jokių dokumentų, patvirtinančių, kad erkės nesiveisia šilko gaminiuose.

Į viršų