Imunoterapija

kas tai yra;

kaip ji veikia;

kaip ji atiekama;

teigiamas ir pašalinis jos poveikis;

gydymo trūkmė ir laukiami rezultatai

Kas yra imunoterapija? 

Imunoterapija – tai vienas iš alerginių ligų gydymo metodų, kai leidžiami nedideli alergenų (organinių medžiagų, sukeliančių alergiją), kuriems Jūs esate jautrus,  kiekiai. Geriausias būdas išvengti alergijos pasireiškimo yra kontakto su alergenais vengimas. Tačiau kai sunku tai padaryti ir vaistai nevisuomet padeda, imunoterapija gali Jums padėti. Ji efektyvi esant įsijautrinimui žiedadulkėms, dulkėms, pelėsių sporoms, grybeliams ir kai kuriems gyvūnams, bet  neefektyvi esant alergijai maistui, tabako dūmams ar cheminėms medžiagoms.

Kaip ji veikia?

 

Alergijos simptomai pasireiškia dėl organizme gaminamo per didelio kiekio antikūnų prieš įkvepiamus alergenus. Imunoterapija sureguliuoja Jūsų imuninę sistemą taip, kad ji pradėtų gaminti apsauginius antikūnus, kurie sumažina alergines reakcijas ir gali slopinti per didelio kiekio antikūnų prieš alergenus gamybą.
 

Kaip ji atliekama?

Alergenų injekcijos po oda atliekamos kas savaitę, kol yra pasiekiama dozė, maksimaliai sumažinanti Jūsų simptomus. Priklausomai nuo Jūsų įsijautrinimo stiprumo, tai gali užtrukti du-tris mėnesius. Saugi pradinė dozė nustatoma pagal kraujo tyrimus ir odos mėginius. Kiekvienas pacientas turi savus ypatumus, todėl palaikomosios dozės dydis ir injekcijų dažnis nustatomas kiekvienam individualiai.Maksimaliai efektyvi dozė injekuojama kiekvieną mėnesį, kol mažiausiai du sezonus iš eilės Jūs neturėsite jokių alerginių simptomų. Daugumai pacientų imunoterapija atliekama vidutiniškai 3 – 5 metus.Yra ir naujos imunoterapijos formos, kurios žymiai patogesnės. Viena jų – poliežuvinė. Jos metu alergenų tirpalas pagal tam tikrą schemą lašinami po liežuviu.
 

Ar tai sumažins visus alerginius simptomus?

Didinant alergeno dozę, po injekcijos Jūs pajusite simptomų sumažėjimą . Savaitės bėgyje šis efektas palaipsniui silpnėja ir simptomai gali vėl atsinaujinti. Kadangi injekcijos atliekamos kas savaitę, dauguma Jūsų simptomų bus vis efektyviau slopinami. Tačiau būklę gali pabloginti infekcija, stresas ar kitos negydomos sveikatos problemos, galinčios sukelti į alergiją panašius simptomus. Alergijos pasireiškimas taip pat gali būti išprovokuotas aplinkos, kurioje yra daug žiedadulkių, dulkių, pelėsių, dirgiklių, tabako dūmų ar smogo. Dėl to gali reikėti vartoti priešalerginius vaistus ar pareguliuoti alergenų dozę atliekant imunoterapiją.
 

Kokie yra pašaliniai imunoterapijos reiškiniai?

Kartais injekcijos vietoje gali būti vietinė reakcija – paraudimas ar patinimas. Paprastai tai neturi didelės reikšmės. Tik tuomet, kai ši reakcija trunka ilgiau nei 24 val. ar  jos skersmuo  didesnis už 5 cm , reikia peržiūrėti Jūsų sekančios injekcijos dozę. Retkarčiais po pirmosios injekcijos gali nežymiai sustiprėti alergijos simptomai. Juos galima nuslopinti priešalerginiais vaistais, o Jūsų sekančios injekcijo dozė taip pat bus pareguliuota. Todėl labai svarbu pranešti gydančiam gydytojui apie bet kokią vietinę reakciją ar simptomų paūmėjimą.Alergenų injekcijas saugu atlikti ir nėštumo metu.Vartojant poliežuvinę imunoterapiją, neretai jaučiami nemalonūs pojūčiai burnoje – graužia, degina. Kartais nurijus tirpalą paskauda pilvą. Tačiau šios reakcijos trumpalaikės. Jų galima išvengti prieš pavartojant alergenų tirpalą, išgerti antihistamininio vaisto tabletę.
 

Kada baigiama imunoterapija?

Alergenų dozė ir injekcijų dažnis paprastai mažinami, kai du sezonus paeiliui Jums nepasireiškė alerginiai simptomai. Jei imuninė sistema sureagavo į gydymą, Jūsų kvėpavimo takų alerginiai simptomai nepasireikš ilginant intervalus tarp injekcijų.Kievienam pacientui pasiūlomi individualūs imunoterapijos baigimo keliai.Vienas jų yra tris mėnesius injekcijas atlikinėti kas antrą savaitę. Jeigu Jūs tai gerai toleruosite, sekančius 3 mėn. intervalą galima prailginti iki 3 sav., po to 3 mėn. injekcijas atlikti kas 4 sav. ir tuomet imunoterapinį gydymą baigti.Tačiau, jeigu retinant injekcijas Jūsų simptomai paūmėja ar pasikartoja, reiškia, Jūs dar nepasiruošęs baigti gydymo. Gali reikėti tęsti injekcijas keletą mėnesių 10 – 21 dienų intervalais ir tik po to jas nutraukti.
 

O jeigu mano simptomai neišnyksta?

Jeigu atliekant imunoterapiją simptomai nemažėja, Jūsų būklė bus įvertinta iš naujo, nes simptomai gali būti sukelti kitų įkvėpiamų alergenų ar, galbūt, maisto alergijos.Be to, kiti faktoriai kartais sukelia į alergiją panašius simptomus. Tai gali būti dirgikliai, pvz. dūmai, smogas ar cheminės medžiagos; kitos ligos ir vaistai; stresas ir infekcija.
 

Apibendrinimas

Polinkis sirgti alergija yra paveldimas. Alergijos pasireiškimą sukelia vis pasikartojantis kontaktas su Jūsų aplinkoje esančiais alergenais. Net ir po sėkmingai atliktos imunoterapijos šie simptomai gali pasikartoti.Imunoterapija  neišgydo pilnai nuo alerginių ligų ir nesuteikia 100% apsaugos nuo jų pasikartojimo. Norėdami būti sveikais, Jūs patys turite aktyviai dalyvauti keisdami savo gyvenamąją aplinką ir vengdami alergenų, kuriems esate jautrūs.
 

 Parengė gyd. L. Stoškutė

 

Į viršų